Karbon Salınımı ve Ulaşım Sektörü

62
Karbon Salınımı ve Ulaşım Sektörü

Karbon Salınımı ve Ulaşım Sektörü

Enerji tüketiminin %87’si fosil kaynaklı yakıt tüketiminden kaynaklanıyor. Karbon salınımına sebep olan bu durum olabildiğince kısa sürede çözümlenemezse, doğanın sürdürülebilir geleceği tehlikeye girecek.

Karbon salınımı, bilinen diğer adıyla CO2 emisyonu, atmosfere salınan karbonu ifade etmek için kullanılan bir tabirdir.

Doğanın kendi içinde bir karbon emisyon dengesi vardır. Bilinçsiz fosil yakıt kullanımı ise geri dönülmez bir karbon salınımı ortaya çıkarıyor. İnsanların bu şekilde devam etmesi halinde dünya ısısının daha da artması ve birçok canlı türünün yok olması kaçınılmaz olacak.

GPC verilerine göre, son üç yılda karbon salınımı oranı tüm dünya genelinde %2 arttı. Türkiye’de 1990 yılı ile 2016 yılı arasındaki karbon salınımı miktarı ise %70 civarında artış gösterdi. Dünya geneline bakıldığında, 1850 senesi öncesinde karbon seviyesi 280 ppm iken, 2018 senesi itibariyle 408 ppm’e yükseldiği görülüyor.

Türkiye, karbon salınımı en fazla olan ülkeler listesinde 18. sırada yer alıyor. Fosil yakıt tüketimi dolayısıyla en çok karbon salınımı yapan beş ülke ise şu şekilde sıralanıyor: Çin, ABD, Hindistan, Rusya, Japonya.

Yüksek oranda karbon salınımı asidik oluşumları artırarak asit yağmurlarını tetikler. Küresel ısınma sürecini artırır. Gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farklılıklarının daha belirgin olmasına neden olur. Buzullar erir ve dünyadaki su seviyesi yükselerek birçok canlı türünün yok olması beraberinde gelir. Sizce de buna bir son vermenin zamanı gelmedi mi?

Ulaşımda Karbon Salınımı Nasıl Azaltılır?

Kişisel olarak atılabilecek her adım dünyanın doğal dengesini iyileştirmede küçük bir atılım olsa da, karbon salınımı azaltılması konusundaki en büyük sorumluluk hükümetlere ve kurumlara düşüyor.

Bireysel karbon ayak izi düşürmek için yenilebilir yeşil enerji kaynaklarına yönelebilir, A sınıfı elektronik aletler kullanabilir ve karbon salınımı en az olan otomobilleri tercih edebilirsiniz.

Türkiye Teknoloji Bakanlığı’nın karbon salınımı oranına göre belirlediği 7 ulaşım sınıfı var. Karbon salınımı miktarına göre araçların sınıflandırılması şu şekildedir:

Türkiye Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın belirlediği 7 adet CO2 emisyon sınıfı var:

A Sınıfı: 0 – 100 g/km

B Sınıfı: 101 – 125 g/km

C Sınıfı: 126 – 150 g/km

D Sınıfı: 151 – 175 g/km

E Sınıfı: 176 – 200 g/km

F Sınıfı: 201 – 225 g/km

G Sınıfı: 225+ g/km

 

2018 verilerine göre karbon salınımı en az olan araçlar şu şekilde listelenmektedir.

  • Jaguar I-Pace (Yok)
  • Hyundai Ionia EV (Yok)
  • Tesla S Model (Yok)
  • Nissan Leaf (Yok)
  • BMW i3 (Yok)
  • Volkswagen Passat GTE (39 g/km)
  • Mitsubishi Outlander PHEV (44 g/km)
  • Volvo XC60 T8 (49 g/km)
  • Toyota Prius (70 g/km)
  • Vauxhall Astra 1.6 CDTi ecoFLEX (88 g/km)

Kişilerin ulaşım tercihleri pandeminin de etkisiyle son bir yılda değişiklik göstermeye başladı. Özellikle artan nüfus yoğunluğunun çok olduğu ve salgın öncesi sosyal mesafenin mümkün olmadığı şehirler daha çevreci ve bütünsel bir sistem oluşturma konusuna öncelik verir oldu.

Uluslararası Enerji Ajansı verilerine göre karbon salınımı %24 oranında ulaşımdan kaynaklanıyor. Bu veri, elektrikli araç kullanımına geçişi hızlandırmamız gerektiğinin bir göstergesidir. Ulaşımda yenilenebilir enerji kaynaklarını tercih eden ülkelerin karbon ayak izlerini büyük ölçüde azaltması da bunun bir kanıtıdır.

Dijital teknoloji kullanımının yaygınlaşması da işin rengini değiştiren faktörler arasında yer alıyor. Araç paylaşımını mümkün kılan mobil uygulamalar, bireysel karbon salınımını düşürmek isteyen bireylerin dikkatini çekiyor.

2019 yılında hem İsveç hem de İrlanda, 2030 yılına kadar benzinli ve dizel araçların satışını yasaklayacağını duyurmuştu. Buna paralel olarak 18 ülkede yürürlüğe gelen ve ulaşımda fosil yakıt tüketimini en aza indirgeyecek girişimler mevcuttur.

Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için karbon salınımınızı azaltmaya bugünden başlamalısınız.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Your Name:*

Your Website

Your Comment