Sera Gazı Emisyonu Dünya Hepimizin!

80
Sera Gazı Emisyonu Dünya Hepimizin!

Sera Gazı Emisyonu: Dünya Hepimizin!

Dünya atmosferinde küçük miktarlarda asal gazlar bulunmaktadır. Isı tutma özelliğiyle sera gazları en çok öne çıkan bileşikler arasındadır. Isı tutma özelliği suların sıcaklık dengesini sağlayarak okyanusların, denizlerin, göllerin ve nehirlerin donmasını engellemektedir. Buna sera etkisi adı verilmektedir.

Güneş ışınlarına karşı geçirgenlik sağlayan, uzun dalga boylu yer ışınımına karşı geçirgen olan ve ısı dengesini düzenleyen gazlar sera gazı nedir sorusunun cevabıdır.

Sera Gazları Nelerdir?

Sera etkisine neden olan başlıca gazlar bunlarla sınırlı olmamakla birlikte şu şekildedir: metan, ozon, su buharı ve karbondioksit.

Ozon

Atmosferde yükselmesi halinde ultraviyole ışınlara maruz kalarak oluşan sera etkisi %7’dir.

Su Buharı

Sıvı halde bulunan suyun gaz haline su buharı adı verilmektedir. Su buharının küresel ısınmadaki sera etkisi oldukça yüksektir. Atmosfer içindeki miktarı nadir durumlarda yükselmektedir.

Karbondioksit

Karbondioksit (CO2), renksiz ve kokusuzdur. Güneş ışınlarına karşı iyi bir geçirgen olduğu için yeryüzüne çarpıp yansıma yaparak güneş ışınlarını soğutmaktadır. Dünya’nın ısınmasında çok önemli bir rolü vardır.

Metan Gazı

Metan gazı (CH4) miktarı son birkaç yüzyılda iki katına çıkmıştır. En az karbondioksit kadar dünya üzerinde olumsuz etkileri olan bir doğal gaz bileşenidir.

Azot Oksit

Azot oksit (NOx) gazlarının kaynağı egzoz kaynakları, organik maddeler ve fosil yakıtlardır. 250 derece sıcaklıkta kimyasal reaksiyona giren azot oksitlerinin oluşturduğu bir maddedir.

Civa

Son derece zehirli bir gaz olan civa, diğer elementler gibi çözünememektedir.

Kurşun

Kullanım alanı kalemlerin içinde grafit olan kurşun, insan vücudu için oldukça hasar verici ve zehirleyici bir maddedir.

Polimerler

Dünyada doğal ve sentetik olarak iki çeşidi bulunan polimerler, elektrikli ev aletlerinde, boya ve yapıştırıcılara esneklik katan madde olarak ve elektrik transformatörlerinin yalıtımında kullanılmaktadır.

Sera Gazı Emisyonu Nedir?

Sera gazı emisyonu, sera gazlarının atmosferdeki miktarını ifade etmek için kullanılan bir tabirdir. İnsan faaliyetleri sera gazı emisyonu üzerinde oldukça etkilidir. Orman tahribatı, sentetik gübre kullanımı, fosil yakıt kullanımı, hayvancılık ve endüstriyel süreçler sera gazı emisyonu üzerinde artıcı etkisi olan durumlardır.

Sera Gazı Emisyonu Nasıl Ölçülür?

Çevre ve emisyon izni olan, emisyon ve baca gazı konularında eğitim almış kişiler, gerçeğe yakınlık sağlayabilecek ölçüm cihazları kullanarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca belirlenen ölçüm süreçlerini uygulayarak sera gazı emisyonu ölçümü gerçekleştirebilmektedir.

Sera gazı emisyonu izlenmesi ve raporlanması işlemleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 5 Şubat 2021 tarihinde 31386 sayılı resmi gazetede yayınladığı tebliğ doğrultusunda yapılmaktadır.

Sektörlere Göre Sera Gazı Emisyonu Miktarları

2019 yılında yayınlanan TUIK verilerine göre, sektörlerin sera gazı emisyon miktarları şu şekildedir:

Karbondioksit Emisyonu

Enerji kaynaklı emisyonlar, en büyük pay olan %72 ile birinci sırada yerini almaktadır. Bu rakam, 1990 yılıyla kıyaslandığında %161’lik bir artış ve 2018 yılına kıyasla %2,3’lük bir azalma anlamına gelmektedir.

Tarım sektörünün sera gazı emisyonu üzerindeki etkisi %13,4, endüstriyel işlemlerin etkisi %11,2 ve ürün kullanımı kaynaklı oluşan sera gazı emisyonu etkisi %3,4 olmuştur.

Tarım sektörü emisyonları 1990 yılına kıyasla %47,7 ve bir önceki yıla göre %4,1’lik bir artış göstermektedir. Endüstriyel işlemler ve ürün kullanımı emisyonlarında 1990 yılına göre %147,1’lik artış gözlemlenmiştir.

Metan Gazı Emisyonu

2019 yılı metan gazı emisyonunun %0,03’ü endüstriyel işlemler ve ürün kullanımından, %18,1’i atıklardan, %19,5’i enerji sektöründen ve %62,4’ü tarım sektöründen kaynaklanmaktadır.

Ozon Emisyonu

Ozon emisyonunun %3’ü endüstriyel işlemler ve ürün kullanımından, %8,8’i enerji sektöründen, %15,7’si atıklardan ve %72,5’i tarım sektöründen ortaya çıkmıştır.

 

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Your Name:*

Your Website

Your Comment