ACA – AIRPORT CARBON

ACA – AIRPORT CARBON

ACA - Airport Carbon Accreditation havalimanlarının CO₂ emisyonlarını yönetme ve azaltma çabalarını bağımsız olarak değerlendiren ve tanıyan havaalanları için küresel bir karbon yönetim programıdır.

Havalimanı Karbon Akreditasyonu , havalimanları için kurumsal olarak onaylanmış tek küresel karbon yönetimi sertifikasyon programıdır. Havalimanlarının karbon emisyonlarını 6 seviyeli sertifikasyon yoluyla yönetme ve azaltma çabalarını bağımsız olarak değerlendirir ve kabul eder: “Haritalama”, “Azaltma”, “Optimizasyon”, “Tarafsızlık”, “Dönüşüm” ve “Geçiş”.

ACA - Airport Carbon Accreditation , 6 seviyeli sertifikasyonu sayesinde havalimanlarının kapsamlı karbon yönetimi yolculuğunun farklı aşamalarında olduğunu kabul ediyor. Genel havacılık ve yük odaklı havalimanlarını da içerecek şekilde, planlanmış yolcu trafiği olan merkezlerin ve bölgesel havalimanlarının ötesine uzanan, her büyüklükteki havalimanlarına yönelik bir programdır.

Havalimanı Karbon Akreditasyonu aynı zamanda uluslararası kabul görmüş metodolojilere dayanan tek küresel, havalimanına özgü karbon standardıdır. Havaalanlarına, ölçülebilir hedef direkleriyle aktif karbon yönetimi için ortak bir çerçeve sağlar. Program sahaya özgüdür ve ulusal veya yerel yasal gereklilikleri dikkate alma esnekliği sağlarken, kullanılan metodolojinin her zaman sağlam olmasını sağlar.

Havalimanı Karbon Akreditasyonu , havalimanı endüstrisinin karbon ayak izini etkili bir şekilde azaltmasını, azaltılmış enerji tüketimi, paylaşılan uzmanlık ve bilgi alışverişi ve sonuçların daha iyi iletilmesi yoluyla artan verimlilikten yararlanmasını sağlamaya çalışmaktadır. Programın her seviyesinde sertifikalandırılan hatırı sayılır sayıda havalimanı, boyutu veya coğrafyası ne olursa olsun, bu havalimanlarının öncü olduğunu ve havacılığın karadaki karbon ayak izini aktif olarak düşürdüğünü açıkça göstermektedir.

DOĞRULAMA

Havaalanı Karbon Akreditasyonu başvuru sürecinin bir parçası olarak , her havalimanının karbon ayak izi ve seçilen akreditasyon seviyesine göre, havalimanının karbon yönetimi ve paydaş planları, program Yöneticisi WSP tarafından değerlendirilmeden önce üçüncü bir tarafça bağımsız olarak doğrulanmalıdır. Bu tür doğrulama, yalnızca belirli eşik niteliklerini karşılayan ve bir program web seminerini başarıyla takip eden ve ilgili çevrimiçi yazılı sınavı geçen doğrulayıcılar tarafından yapılabilir. Daha sonra programın amaçları doğrultusunda onaylı doğrulayıcılar olarak listelenirler.

 Online Başvuru Başa Dön